Realitná kancelária MADE IN REAL s. r. o.

Rozdiel medzi maklérom a maklérom

Jakub Jastrabík ::

30.8.2016

Rozdiel medzi maklérom a maklérom

Dnešná moja skúsenosť na obhliadke bola dosť rozpačitá. Absolvoval som obhliadku s klientkou za účelom pomôcť jej nájsť vhodný byt. Nebudem menovať makléra ktorý nám mal prezentovať byt.

Stretli sme sa pred vchodom a asi druhá veta makléra bola studená sprcha. „ Ja som tento byt som ešte nevidel “. Hneď ma napadla otázka ako nám potom chcete niečo predávať keď ste to ešte nevideli? No dal som tomu šancu. Samozrejme celá obhliadka bola dosť zvláštna. V byte realitný maklér na majiteľa vyrukoval vetou „ Povedzte nám niečo o tomto byte“. Moja otázka je prečo Pán majiteľ inak veľmi príjemný pán robil prácu za tohto realitného makléra? Ak už by sme mali platiť províziu tak komu? Veď prácu realitného makléra, prezentáciu bytu robil majiteľ. Rozdeliť to a časť dať realitnému maklérovi a časť majiteľovi? Je predsa normálne, že nikto nepracuje zadarmo. Preto je na mieste otázka, za čo pýta realitná kancelária províziu? Za to že zoberie rezervačný poplatok ( prvú časť kúpnej ceny )? Za vypracovanie zmlúv?

Práca makléra si vyžaduje ďaleko viac. Je to práca s ľuďmi. Je to o individuálnom prístupe ku každému jednému klientovi. Ak majiteľ dá dôveru realitnému maklérovi a rozhodne sa, že mu zverí predaj svojej nehnuteľnosti je to aj záväzok realitného makléra voči predávajúcemu. Reklama ktorú si maklér robí, pretože len spokojný klient dá dobrú referenciu ďalej.    

Celé zakončenie bolo, že sme sa nedostali k cene. Asi v tom nemali jasno ani maklér a ani majiteľ. Zaujímavý bol nátlak pred domom v ktorom je tento byt. Klasická finta typu: je veľmi veľký záujem o tento byt, preto sa treba rozhodnúť veľmi rýchlo ( v skratke znamená rýchlo mi daj zálohu, lebo môže to predať iný konkurenčný maklér ). Môj názor je a z praxe sa mi potvrdilo, ak záujemca má vážny záujem a rozhodne sa pre kúpu telefonuje aj o polnoci. Preto nikdy nikoho nenútim. Mne tiež nie je príjemné ak mi niekto núti napríklad úver v banke. Ak mám záujem prídem sám na pobočku banky a informujem sa.

Rozhodne toto nebola ideálna reklama na prácu realitného makléra.

Ale stále musím priznať, že to nebolo najhoršie. Hneď ma napadá jedna obhliadka neďaleko Bratislavy. Mal som klientov ktorým som pomáhal hľadať bývanie. Mali sme vybratý jeden dom a dosť nízka cena tam bola. Až podozrivo ale klienti trvali na tom že to chcú vidieť. Samozrejme zatiaľ nám predali vyhliadnutý byt nad ktorým váhali. Ale späť k obhliadke.

Prvý vrchol bol keď som dohodol obhliadku. Po chvíli mi volali moji klienti veľmi rozčarovaní s tým, že maklérka ktorá mala na predaj nehnuteľnosť, ktorú sme mali ísť pozrieť im oznámila, že ju vyzdvihnú na tom mieste a vtedy. Aby som to zhrnul oni mali odviezť realitnú maklérku na obhliadku a nie naopak. Bol som v šoku. Lenže nie naposledy. Dohodol som sa s realitnou maklérkou, že pôjde so mnou lebo klienti boli mimo Bratislavy a išli priamo tam. O outfite nebudem moc písať, lebo by som bol ako porotca z nemenovanej televíznej relácie. Každopádne bolo to nevhodné a vôbec nepôsobila ako maklérka.

To by nebol taký problém ale ten slovník. Keby som povedal, že ako chlapi zo stavby pri pive tak by som ich urazil. Dostali sme sa k domu na predaj. Po pätnástich minútach som sa nedostal k ničomu. Moja otázka na list vlastníctva bola pochopená nemým výrazom a bez odozvy. Bolo zrejmé, že list vlastníctva k domu ktorý sme išli pozrieť a mal byť na predaj táto realitná maklérka nevidela. Nechal som to tak, veď uvidíme na mieste.

Aby cesta lepšie ubehla, sme začali rozprávať o realitnej kancelárii kde pracuje. Ďalší šok bol, keď realitná maklérka nevedela, ako sa volá realitná kancelária v ktorej pracuje. Vizitku vraj ešte nemá. Tak som sa spýtal ako dlho tam pracuje? Asi začínajúca maklérka. Hneď som bol vyvedený z môjho omylu. „Pracujem tam už skoro rok“ bola jej odpoveď. Na miesto kde majú kanceláriu som dostal odpoveď tam pri tom. Nechcem moc konkretizovať a robiť zlú reklamu niekomu.

Príchod na miesto určenia bol tiež zaujímavý. Dom ktorý bol pod súpisným číslom na danej adrese nebol samozrejme na predaj. K tomuto domu prislúchal aj pozemok, ktorým argumentovala realitná maklérka ako veľký benefit. Prehliadka domu, ktorý bol na predaj dodnes neviem či to bola čierna stavba, alebo skôr nájomná stavba na pozemku. Neviem si predstaviť kto kúpi takýto dom, ale hneď v dverách sme sa otočili a išli preč. Celý výlet bol aspoň poučný aj keď až takúto hrôzu som nečakal.

Presne pre takéto skúsenosti s realitnými maklérmi nemajú ľudia dôveru v našu prácu. Nedivím sa im po takejto skúsenosti, by som aj ja bral túto prácu ako niečo, kde len zhrabne niekto províziu. Našťastie nie všetci realitní makléri takto pracujú, alebo skôr nepracujú.