Realitná kancelária MADE IN REAL s. r. o.

Strašiak dnešnej doby ZMLUVA O SPROSTREDKOVANÍ !!!

Jakub Jastrabík ::

30.8.2016

Strašiak dnešnej doby ZMLUVA O SPROSTREDKOVANÍ !!!

Určite každý kto riešil predaj nehnuteľnosti ( prípadne aj kúpu ) už počul, alebo sa stretol s týmto označením. Zmluva o sprostredkovaní. Je to naozaj taký strašiak a treba sa tomu brániť zuby nechty?

V dnešnej dobe je predaj nehnuteľnosti boj medzi realitnými maklérmi a predávajúcimi. Názory na prácu realitných maklérov, zaslúženie provízií a spokojnosť klientov nebudem v tomto článku rozoberať. To je téma na dlhšie. Ide mi skôr o dnešný trend. Nepodpísať žiadnu zmluvu s realitnou kanceláriou. Respektíve s realitným maklérom.

V prvom rade by som rozdelil predaj na dva typy.

Prvým je predaj samostatnou formou. ( súkromná inzercia )

Tým druhým je formou realitnej kancelárie sprostredkovateľa. ( prípadne viacerých realitných kancelárií )

Je úplne jasné, že pri predaji v prvom prípade nebude predávajúci ( majiteľ ) podpisovať zmluvu sám so sebou.

Druhý prípad je presne ten o ktorý mi v tomto článku ide.

Akú realitnú kanceláriu si vybrať, prípadne či vybrať viac kancelárií a na čo prihliadať pri výbere realitnej kancelárie by som si dovolil nechať na iný článok.

V tomto článku by som sa rád venoval otázke prečo mám podpisovať nejakú zmluvu s realitnou kanceláriou. Podpísať teda nejakú zmluvu ak sa rozhodnem predávať cez realitnú kanceláriu?

Moja odpoveď je určite áno!!! A hneď Vám aj poviem prečo. Predaj nehnuteľností je predaj povedzme si na rovinu kde ide o veľké peniaze. Niekto predáva raz za život, niekto viackrát. Iní predávajú a kupujú pravidelne. Ale vždy ide o veľké peniaze. Nie je to tričko, alebo nejaká drobnosť. Predávam môj majetok na ktorý som pracoval prípadne moja rodina. Preto k predaju treba pristupovať zodpovedne. Či už zo strany predávajúceho alebo realitného makléra. Preto realitný maklér ktorý príde a nepotrebuje nič k predaju Vašej nehnuteľnosti mi nepríde ako profesionál. Z mojej strany realitného makléra je tiež záväzok predaj Vašej nehnuteľnosti. Ide o moje meno, ktoré pevne verím pošlete v dobrej referencii ďalej. O tomto je tento realitný biznis. Ale vráťme sa k pohľadu predávajúceho. Ja ako predávajúci by som chcel vedieť s kým mám spoluprácu. Podmienky aké máme dohodnuté. Pri stretnutí s maklérom by mi rozhodne nestačila vizitka od makléra. ( ak vôbec má vizitku ) Na vizitku si aj ja viem dať čokoľvek a nemusí to byť pravda. Taktiež údaje na realitnú kanceláriu ktorá zastrešuje realitného makléra a údaje ktoré si viem odkontrolovať na Živnostenskom registri Slovenskej republiky (www.zrsr.sk) alebo Obchodnom registri Slovenskej republiky (www.orsr.sk). Realitná kancelária by nemala mať problém poskytnúť tieto informácie a skrývať niečo. Predáva predsa môj majetok. Vodí záujemcov do môjho bytu, domu, na pozemok atď.. V dnešnej dobe ísť predávať takouto formou a na základe dobrého slova mi príde ako veľké riziko pre predávajúceho. Taktiež uverejňuje Vaše fotografie a informácie o nehnuteľnosti. Na to tiež treba súhlas. Preto ma dosť zaráža ako takouto formou môže niekto pracovať z kolegov realitných maklérov. Verím, že posledné zmeny v legislatíve tomu pomôžu a nebude možné takouto formou “pracovať“.

POZOR!!!

Aktuálne podľa najnovších zákonov musí byť sprostredkovateľská zmluva v listinnej podobe. To znamená ak si realitná kancelária túto povinnosť nesplní, môže za to byť sankcionovaná zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie. Pokuta za takéto porušenie zákona sa môže vyšplhať až do výšky 16.500 EUR. Ak realitná kancelária poruší povinnosť opakovane, pokuta môže byť až 33.000 EUR. (Zákon číslo 102/2014 Z.z.)

Preto radím nespolupracujte s niekým kto porušuje zákon!!!

Tento príspevok by som uzavrel a to vďaka najnovšej legislatíve nasledovne. Ak predávať cez realitnú kanceláriu rozhodne aj so zmluvou. Aktuálne ak ide o profesionálnu kanceláriu, ktorá pracuje v zmysle zákona to inak ani nie je možné.